Praktyki – Walencja

Celem projektu była poprawa kompetencji zawodowych uczniów Technikum TEB Edukacja w Tychach poprzez realizację praktyk w przedsiębiorstwach hiszpańskich i zdobycie kluczowych umiejętności w branży informatycznej i logistycznej.

Technikum TEB Edukacja w Tychach by zrealizować projekt pozyskało środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w wysokości 242 002,66 zł.

W trakcie stażu uczniowie odbyli praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach z wspomnianych branży. Poznawali kulturę tego kraju poprzez codzienną pracę, obcowanie z hiszpańską kulturą i uczestnictwo w wielu wycieczkach po Walencji. Dodatkowym atutem wyjazdu było szlifowanie znajomości języka angielskiego i poznanie języka hiszpańskiego.

Aby uczcić projekt i podzielić się wrażeniami z wyjazdu dyrekcja szkoły zorganizowała uroczystą galę podsumowującą 4-tygodniowe praktyki. W sali kinowej zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz goście. Swoją obecnością zaszczycili ich: Dyrektorzy Techników TEB Edukacja z Gdańska, Gliwic, Poznania i Bielska-Białej oraz Dyrektor z zaprzyjaźnionego Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, a także gość specjalny Pani Aleksandra Kuciapa reprezentująca firmę Esmovia – partnera projektu, działająca jako organizacja przyjmująca w ramach europejskich programów mobilności.

Na dużym ekranie wyświetlono przygotowane przez uczniów filmy, dokumentujące praktyki w hiszpańskiej Walencji. Można było zobaczyć, w jakich firmach pracowała młodzież z tyskiego TEB-u oraz jakie atrakcje oferowała Walencja w czasie wolnym. W wywiadach stażyści opowiedzieli więcej o praktykach i doświadczeniu, które tam zdobyli.

Galę uświetniła szkolna grupa teatralna, która przygotowała autorską wersję czerwonego kapturka. Efektownym występem tanecznym popisały się uczennica Marta Sojka z partnerką taneczną. Część artystyczną dopełnił pokaz aerobiku na stepach przygotowany przez uczennice klas pierwszych i drugich. Najważniejszym punktem programu było wręczenie wszystkim uczestnikom stażu certyfikatów i dokumentów potwierdzających odbycie zagranicznych praktyk zawodowych.

Walencja – wspomnienia: