Sprzątamy dla Polski

Akcja #SprzątamyDlaPolski odbędzie się 22 kwietnia (piątek) w setkach miejscowości w całej Polsce.

Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z atrakcyjnych form nowoczesnego, zielonego patriotyzmu. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.

Jak wziąć udział?
Za koordynację wydarzenia na szczeblu lokalnym odpowiadają osoby, które wypełniły formularz zgłoszeniowy, a więc Państwo lub osoby przez Państwa wyznaczone.
Oto, jak wziąć udział w wydarzeniu #SprzątamyDlaPolski w 5 prostych krokach:

1. Należy wybrać zanieczyszczony, publiczny teren zielony. Sugerujemy wybór lokalnego parku, lasu, łąki lub skweru. To do Was należy ten wybór, można w tej kwestii skonsultować się z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych lub odpowiednim nadleśnictwem.
2. Następnie po kontakcie z lokalną instytucją, która odpowiada w Waszej Gminie za gospodarowanie odpadami, warto ustalić warunki zbioru odpadów oraz miejsce ich pozostawienia. Uczestnikom należy zapewnić worki na śmieci oraz rękawice ochronne – w wielu przypadkach można skorzystać w tej kwestii z pomocy zaprzyjaźnionych instytucji.
3. W dniu finału wydarzenia, 22 kwietnia 2022 (piątek), korzystając z przygotowanych materiałów należy wraz z uczestnikami zebrać odpady z ustalonego miejsca i pozostawić je w określonym przez lokalną instytucję odpowiadającą za gospodarowanie odpadami w Państwa Gminie miejscu – tak, aby śmieci trafiły do kosza.
4. W dniu finału wydarzenia, 22 kwietnia 2022 zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, TikTok) zdjęć i filmów ukazujących, jak angażujecie się Państwo w wydarzenie. Prosimy o używanie hasztagu #SprzątamyDlaPolski. Dla najaktywniejszych i najbardziej kreatywnych postów/tweetów Państwa organizacji i osób przewidujemy zestawy gadżetowe zapewnione przez naszych Patronów! Chcemy również promować zamieszczone przez Państwa treści w mediach społecznościowych, dlatego tak ważne jest użycie hasztagu.
5. Prosimy również o dołączenie do grupy na Facebooku pod następującym adresem: https://www.facebook.com/groups/1093518248171638 Grupa ta ma charakter organizacyjny i umożliwi najszybszy kontakt z koordynatorami krajowymi akcji. Tam najszybciej odpowiemy na Wasze wszelkie pytania.

Rozpowszechnianie idei zielonego patriotyzmu

Chcemy, żeby projekt codziennego dbania o naszą Ojczyznę poprzez troskę o lokalne środowisko wpisał się na stałe w nawyki Polaków wszystkich pokoleń. Właśnie dlatego zachęcamy do rozpowszechniania w mediach społecznościowych fotorelacji z udziału w wydarzeniu. Warto udostępniane materiały oznaczać hasztagiem #SprzątamyDlaPolski w celu utrwalenia tego cyklicznego wydarzenia w lokalnej społeczności. W miarę możliwości będziemy również wdzięczni za przesyłanie zdjęć z akcji na adres mailowy: kontaktsprzatamydlapolski@gmail.com

Solidarni z Ukrainą
Zachęcamy również do wspólnego włączania w akcję uchodźców wojennych z Ukrainy. To symbol solidarności Polski z Ukrainą, a także możliwość okazania wdzięczności za pomoc okazaną uchodźcom wojennym z Ukrainy. W wielu miejscowościach w Polsce młodzi mieszkańcy Ukrainy, którzy musieli uciekać z ogarniętego wojną kraju ze względu na rosyjską agresję, potrzebują integrowania się z lokalną społecznością oraz okazania wdzięczności i solidarności. Akcja #SprzątamyDlaPolski jest doskonałą okazją, aby odpowiedzieć na te potrzeby.

Podsumowanie akcji
Miarą sukcesu akcji, poza liczbą uczestników, będzie również liczba zebranych worków śmieci. Stąd, po zakończeniu akcji sprzątania, prosimy o wypełnienie tego formularza podsumowującego: https://forms.gle/uZBGNJd6QFPPGMp69

Wspólnie pokażmy, że potrafimy się zmobilizować i zorganizować inicjatywy przyjazne środowisku. Zachęcamy do zaproszenia również innych podmiotów do udziału w akcji #SprzątamyDlaPolski. Zgłoszenia trwają do 20 kwietnia 2022.
Formularz rekrutacyjny jest dostępny pod następującym linkiem: https://forms.gle/ETnA7mTf3dzLFmbg7

Link do wydarzenia na Facebooku wraz z najbardziej aktualnymi informacjami o akcji – alternatywnie to tutaj można również zamieszczać zdjęcia z akcji: https://www.facebook.com/events/495282982324528

Zachęcamy do obserwowania strony Stowarzyszenia ‘’Dla Polski’’ w mediach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Dla-Polski-106726574162800/
Instagram: https://www.instagram.com/dlapolskiorg/
Twitter: https://twitter.com/dlapolski_org
Strona www: https://dlapolski.org/Regulamin wydarzenia