Wycieczka do Kopalni Srebra!

Celem wycieczki było poznanie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, poznanie znaczenia niektórych skała i minerałów dla człowieka, poznanie tradycji związanych z zawodem górnika, wzbudzenie szacunku dla pracy ludzkiej.
Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. 
Oglądaliśmy zabytkowy sprzęt górniczy, poznaliśmy zasady działania maszyny parowej oraz dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o pracy górników, którą zapoczątkowało wykopanie bryły srebra przez chłopa Rybkę w 1490 roku. Następnie zjechaliśmy 40 metrów w głąb ziemi szybem „Anioł” i poszliśmy chodnikiem Staszica do pierwszej komory- Srebrnej, ze stanowiskiem pracy gwarków. Druga komora, którą zwiedziliśmy to komora Zawałowa. Oglądaliśmy także wózki z zawałowym urobkiem, widzieliśmy ołtarzyk z figurką św. Barbary, patronki górników. Następnie doszliśmy do Komory Niskiej, która ma tylko 1 metr wysokości, a stamtąd do zasypanego szybu „Szczęść Boże.” Bardzo ciekawą i ekscytującą częścią naszego zwiedzania było przepłyniecie łodziami do trzeciego szybu- „Żmija.” Od szybu „Żmija” wróciliśmy do podszybia szybu „Anioł” i zmęczeni, ale pełni wrażeń wyjechaliśmy na powierzchnię. 
Z Kopalni Srebra udali się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje się obok wejścia do kopalni. Mogli tam podziwiać eksponaty z przełomu XIX i XX wieku.
Dopełnieniem wrażeń był przepływ w łodziach 600 m odcinka w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego wśród zieleni w Parku Repeckim. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.
Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem.