Mali wrogowie Twojego pupila

Mali wrogowie Twojego pupila

Drogi właścicielu psa, czy na pewno wiesz odpowiednio dużo na temat kleszczy i czy odpowiednio chronisz przed nimi swojego czworonoga? Odpowiadając na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia zapraszam do poniższej lektury.

 

Czym są kleszcze?

Pajęczakami należącymi do podgromady roztoczy.  Wyróżniamy kleszcze twarde (częściowo pokryte pancerzem) i miękkie (pozbawione pancerza). Długość ciała wynosi od 1 do 30mm.

Kleszcze są wyposażone w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych. Dzięki narządom Hallera, wyczuwają zapach, ciepło i wilgoć.

 Praktycznie nie posiadają naturalnych wrogów, którzy mogliby zredukować ich liczbę.

 

Jakie kleszcze zagrażają Twojemu psu?

Kleszcz łąkowy -> Upodobał on sobie tereny łąkowe,  leśne, zakrzewione, obrzeża jeziora i bagna, ponieważ lubi dużą wilgotność. Jest małe podobieństwo, że wkłuje się w człowieka, ale jeśli już, najczęściej w skórę głowy, ze względu na największe owłosienie. U psów występują często, zwłaszcza jeśli pies był poza miastem. Okres jego najczęstszego występowania to marzec/kwiecień

 

Kleszcz pospolity -> Najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności. Jest obecny w lasach, laskach, zagajnikach, polankach i około osiedlowych miejscach zielonych w całej Polsce. Jest najczęstszym kleszczem jakiego możemy spotkać na naszym czworonogu. Bardzo często atakuje również ludzi ponieważ stwarzają oni dla niego równie dobre pożywienie. To właśnie kleszcz pospolity najczęściej przenosi choroby odkleszczowe (wyjaśnione poniżej)

 

Oprócz tego w Polsce występują 21 gatunki kleszczy, ale tylko niektóre mogą być rezerwuarem choroby.

 

Kiedy wzrasta ryzyko złapania kleszcza przez psa?

Kleszcza możemy dostrzec na naszym pupilu od marca aż do października, nie należy tego lekceważyć, ponieważ bardzo dużo osób swoje psy zabezpiecza tylko w okresie letnim i późno wiosennym, co jest błędem. Ryzyko także wzrasta gdy pies dużo czasu spędza na dworze, w lesie, wokół podmokłych terenów, lubi tarzać się w trawie itd. ale nie oszukujmy siebie i psa, gdy jest ciepło też nie należy unikać spacerów czy lasów z powodu tych pasożytów, a zapobieganie i leczenie jest poniżej.

 

Jak atakują kleszcze?

Generalnie kleszcze mają trzy stany: larwalny, stadium nimfy(ostatnia postać larwalna)  i dorosły. Warunkiem przejścia z jednego stanu do drugiego jest spożycie krwi żywiciela. Oprócz tego dzielą się na samce oraz większe od nich samice. Niektóre kleszcze bez pożywienia są w stanie przeżyć nawet do 2 lat. Należy pamiętać, że kleszcz w momencie bytowania na naszym psie nie jest dla nas zagrożeniem.

Kleszcze przyczajają się w wysokiej trawie, gałęziach lub krzakach i czekają na swoją ofiarę.

Gdy dostaną się na skórę naszego psa, rozcinają skórę i zaczynają ją ssać, ssąc rosną powyżej 1cm, a gdy opiją się całe, same odpadają. Kleszcze po upływie od 48 do 72h wpuszczają do ciała i krwi żywiciela toksyny oraz substancje zapobiegające jej krzepnięciu, dlatego tak bardzo liczy się jak najszybsze wydobycie w całości kleszcza ze skóry naszego psa.

 

 

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe to:

-Borelioza (Choroba z Lyme)

-Babeszjoza (Piroplazmoza)

-Anaplazmoza granulacytarna

Oprócz tego możliwe są także choroby:

-kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych

-erlichioza

-tularemia

-haemobartonelloza

 

Jak rozpoznać czy mój pies ma jedną z tych chorób?

Borelioza jest jest tak samo niebezpiecznajak popularna. Pod względem chorób odkleszczowych jest najczęstszą chorobą, która dotyka psy. Poniżej przedstawiam najważniejsze objawy Boreliozy, Babeszjozy i Anaplazmozy.

 

Borelioza -> problemy z poruszaniem się, obrzęk stawów, kulawizna, apatia, bardzo wysoka temperatura, powiększenie węzłów chłonnych, problemy z oddychaniem, rzadziej rumień wędrujący (w przeciwieństwie do ludzi)

Diagnostyk:a jest bardzo trudna, opiera się na wywiadzie z  właścicielem, badaniu klinicznym lub serologicznym krwi, można ją także stwierdzić po wymazie ze stawu lub miejsca ukąszenia.

Leczeni:e polega na długotrwałym podawaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Szacuje się, że przenosi ją co 3 kleszcz.

 

Babeszjoza -> apatia, anemia, powiększenie węzłów chłonnych, spadek ilości hemoglobiny, podwyższenie parametrów nerkowych, krwinki czerwone ulegają zniszczeniu, krwiomocz, biegunka, wymioty, zażółcenie błon śluzowych.

Leczenie: Szybko postawiona diagnoza pozwala na wdrożeniu odpowiedniego leczenia między innymi leki przeciw pierwotniacze i płynoterapie.

Przenoszą ją kleszcz łąkowy i pospolity.

 

Anaplazmoza -> gorączka, apatia, brak apetytu, bolesność mięśni, zaburzenia układu neurologicznego, biegunki, zaburzenia oddychania, duszności, kaszel,, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie z nosa, krwiomocz.

 

 

Jak zapobiec kleszczom?

Pierwsza i najważniejsza metoda to dokładna obserwacja i sprawdzanie psa po każdym spacerze w porze aktywności kleszczy, należy dokładnie zbadać psa na karku, szyi, w zgięciach skórnych, w pachwinach, pod ogonem, na łapach i wokół uszu. Nie wszystkie preparaty przeciw kleszczowe działają w stu procentach, lub działają przez określony czas, dlatego należy mieć stały wgląd i pod kontrolą skórę naszego pupila.

Drugą rzeczą, która bardzo ułatwi nam zadanie to preparaty przeciw kleszczowe. Do wyboru mamy obroże, spraye i preparaty spot on do wkraplania w skórę, mają one za zadanie uwalnianie substancji czynnych wraz z łojem wydzielanym przez skórę psa. Kontakt kleszcza z wydzieliną sprawia, że ginie on w ciągu kilkunastu godzin i spowalnia to czas za nim kleszcz wbije się w skórę. Preparaty te nie są toksyczne dla psa

 

 

Jak usunąć wbitego kleszcza ze skóry psa?

Pierwszą rzeczą, jaką należy powiedzieć to jak nie usuwać kleszcza, nie wolno go wyrywac na siłę, miażdżyć, smarować tłustymi środkami czy grzebać przy nim lub pękać go gdy jest już napełniony krwią.

Należy pincetą, specjalnym lassem lub szczypcami do usuwania kleszczy złapać go przy samej skórze, na tyle delikatnie aby nic mu nie wyrwać i na tyle konsekwentnie aby móc obracać go zgodnie z ruchem wskazówek , zegara, póki sam z siebie nie ‘’odkręci’’ się ze skóry, nie należy podczas kręcenia jednocześnie wyrywać kleszcza. Miejsce po ukąszeniu należy przemyć jodyną.

 

 

 

 

Autorzy tekstu: Angelika Budny-Mróz, Agata Węglarz

Źródła: wikipedia.pl, psy24.pl, cztery-lapy.pl, e-lecznica.pl, notatki z lekcji